Jdi na obsah Jdi na menu

Konec baletního roku

1. 7. 2009

V sobotu 27.6. jsme zakončili další úspěšný baletní rok.Pojďme trochu rekapitulovat.Začalo to již o minulých prázdninách, kdy se naše zástupkyně zúčastnily mistrovství světa v interpretačním umění v Hollywoodu USA, konkrétně Klaudie Lakomá a Kateřina Dostálová, a dosáhly podobně jako jejich předchůdkyně v minulých letech velkých úspěchů.Klaudie získala 3 zlaté a Kateřina jednu zlatou a 2 stříbrné medaile, Klaudie se navíc stala i celkovou vítězkou v kategorii "Dance ballet". Pro obě tím začal velmi náročný rok plný rozhovorů, natáčení a dalších povinností. Kromě toho musely zvládat i běžné tréninky, neboť jen tak se mohou dále zlepšovat a navíc byly obsazeny do hlavních rolí v novém představení, ale o tom až dále.

 

Obrazek


V srpnu loňského roku se většina Baletního studia zúčastnila soustředění v rámci příměstského tábora organizovaného UP Olomouc a můžeme říct, že se vydařilo, spokojení byli všichni, nejmenší i ti větší, vyzkoušeli si nejen známé věci, ale především prvky moderního baletu a gymnastiky, což souviselo s přípravou na nové představení.Proto i letos volíme podobný model.

 

Obrazek

V září,říjnu i v prosinci jsme si ještě zatančili v úspěšném Louskáčkovi, naše nové šampiónky podobně jako některé další si vyzkoušely nové role (Klaudie panenku a Kačka Španělský tanec).


Od října ale měli všichni již plnou hlavu nového představení, kterým měla být taneční show Simba (opět ji pro nás připravil p.Robert Balogh), tzn. že od klasiky jsme se posunuli k moderní formě baletu, v které se opět mělo představit až 80 dětí již od 4 let. Od začátku bylo avizováno, že se bude jednat o ještě náročnější představení než bylo to předchozí. Premiéra byla plánovaná na druhou polovinu ledna, od října začaly náročné zkoušky, které nám vzaly i spoustu víkendů. Většinu zkoušek vedl sám Robert Balogh a zde je třeba vyjádřit obdiv,jak si poradil s malými i velkými. S velkým nadšením ale do toho šly i děti, které, především ty větší, moderní forma baletu zaujala ještě více než klasika.Zároveň probíhala i náročná příprava kostýmů a dalších součástí představení.Do přípravy se samozřejmě zapojili i naši trenéři, Irina Popova se věnovala hlavně těm nejmenším, ostatní pomáhali s opakovacími zkouškami. Všichni si zaslouží obdiv, ale nejen oni, samozřejmě i děti,jejich rodiče a další rodinní příslušníci.Plán zkoušek se mnohdy upravoval i doslova pouze několik hodin předem, vše souviselo především s tím, že jsme museli využívat prostory v divadle jen v době, kdy bylo volno a i naši trenéři museli plnit především své povinnosti jako zaměstnanci divadla.

 

Obrazek

Zde musíme připomenout i problémy s prostory na přípravu v Dvořákově sále, které jsme bohužel museli řešit až stížností na radnici města, věříme, že se nic podobného nebude již opakovat.Po novém roce se již situace podstatně zlepšila.

Před vánocemi si děti, především ty menší, užily ještě vydařenou Mikulášskou besídku s bohatým programem, naše šampiónky Klaudie s Kateřinou získaly další ocenění, když byly zařazeny mezi "Osobnosti roku 2008".

 

Obrazek

Po Novém roce jsme již jen netrpělivě počítali dny do lednové premiéry Simby, především ti šťastnější, co sehnali lístky, které po zahájení předprodeje zmizely během jednoho dopoledne, zájem byl obrovský.Už generálky před představením avizovaly dle informací těch nedočkavých, že se máme na co těšit.A premiéra dopadla opravdu skvěle, dlouhotrvající potlesk ve stoje na konci představení a obdivné ohlasy diváků mluví za vše.V tomto okamžiku si asi všichni říkají, že ta námaha stála za to. Připomeňme ještě, že Robert Balogh nám tentokrát kromě choreografie,režie a libreta i sám vybral a nakombinoval hudbu, od Afrických melodií až po Michaela Jacksona, a že vybral dobře.Poděkování si ale zaslouží všichni, co se o představení zasloužili včetně sponzorů.Ještě jednou všem děkujeme, tato představení jsou v mnohém unikátní a věříme, že to budeme moci ukázat brzy nejen divákům z Olomouce a okolí.Z jednotlivých účinkujících lze těžko někoho vyzdvihnout, představení vyznívá tak příznivě i díky kombinaci skvělých sólových výkonů, vystoupení těch nejmenších a třeba náročných skupinových vystoupení těch o něco starších. Zmiňme se ale aspoň o skvělých představitelkách Simby, Kateřině Dostálové(malá Simba, první velká role), Rebece Hengalové(velká Simba, navázala na výkon v Louskáčkovi) i jejich partnerech v rolích malého a velkého Nalla, Jakubu Grootovi(výborně zvládl svou první sólovou roli) a Robinu Weiermullerovi, který exceloval podobně jako předtím v Louskáčkovi.

Zmínit musíme i skvělé ztvárnění papouška Zazu díky Klaudii Lakomé, o zábavu v představení se starali Timon(alternativně výborně ztvárněný Valerií Sobkovou a Aničkou Tomášovou) a Pumbaa(skvělá Ráchel Hengalová).Výborné byly i všechny představitelky hyen podobně jako dospělí sólisti v představení a všichni další, nemůžeme ale zde vyjmenovat všechny, i když by si to zasloužili. Mnozí se navíc ještě lepší s každým novým představením, tak se budeme těšit na podzimní reprízy.

 

Obrazek

Po premiéře jsme se do června dočkali dalších 6-ti repríz pro veřejnost a 5-ti školních představení, o všechny byl velký zájem.


Oceněním naší práce bylo i v březnu udělení ceny Olomouckého kraje Baletnímu studiu za přínos v oblasti kultury v kategorii "Vyjímečný počin v oblasti neprofesionální umělecké činnosti" 

 

Obrazek


Začátkem dubna jsme se poprvé zúčastnili prestižní soutěže v klasickém baletu Pardubická Arabeska(přes 160 soutěžících včetně zahraniční konkurence, my měli 6 zástupců) a opět úspěšně, soutěžila naše dua a Rebeka Hengalová s Robinem Weiermullerem si v kategorii 13-15 let odvezli 1.místo za vystoupení "Papagena", Barbora Vanská s Marečkem Pospíšilem získali 3.místo v nejmladší kategorii za vystoupení "Kočičí hrátky".

ObrazekVětší výpravu (skoro plný autobus) jsme pak vyslali tradičně na další soutěž v klasickém baletu koncem dubna do Hradce Králové.I zde se nám dařilo,i když někteří soutěžící byli trochu smutní z nepříliš pochopitelného rozhodnutí poroty, především naše "Karkulka s vlkem" v podání Sabinky Krestýnové a Jakuba Groota ale i naše velká skupina "Lilie", které získaly v uvozovkách jen zvláštní cenu. Zato radovat se opět mohli plně Rebeka s Robinem, kteří se svou Papagenou ani zde nenašli konkurenci a zvítězili, podobně jako Barborka s Marečkem, kteří vylepšili své 3.místo z Pardubic na vítězství, velkou radost nám ale udělaly i Eliška Zatloukalová, Eva Wyzulová, Jitka Weiermullerová, Eva Slaninová s vystoupením "Jaro", které také zvítězily.Ostatní naše nové naděje do budoucna Anička Tomášová, Eliška Sukopová a Valerie Sobková sice ještě tentokrát medaile nezískaly, ale získaly důležité zkušenosti a svůj talent brzy ukáží.

 

Obrazek

Klaudie Lakomá se ve stejném termínu zúčastnila v televizi v přímém přenosu vyhlašování cen "Týtý", kde měla i vystoupení(a vše včetně rozhovoru zvládla výborně), tak se nemohla soutěže zúčastnit, Kateřina Dostálová je specialistkou především na moderní balet, který v Hradci ani v Pardubicích být nemohl.

 

Obrazek


V květnu pak všechny vystupující z letošních i loňských soutěží čekala řada vystoupení na náměstích(několikrát Olomouc a také Prostějov,Přerov,Šumperk) při různých akcích. Všichni opět předvedli výborné výkony, a to bez ohledu na terén (balet na dlažebních kostkách...), počasí (zažili jsme velké horko i prudký liják) a udělali skvělou reklamu Baletnímu studiu i sobě (mohou být na sebe opravdu pyšní, kdo neviděl detaily, může jen litovat), poděkování zde patří i naší hlavní trenérce, Irině která je doprovázela, pomáhali i někteří z rodičů.

 

Obrazek


V červnu jsme se původně těšili na to, že si Simbu zahrajeme i v Praze, ale nakonec z různých důvodů jsme toto museli odložit na termín někdy po prázdninách. Děti si ale zatančily Simbu v červnu ještě 3x v Moravském divadle.

Pak již přišlo toto naše závěrečné loučení s baletním rokem v sobotu 27.6.
Náš pravidelný host a garant akce hejtman našeho kraje Ing. Martin Tesařík se tentokrát z důvodu povodní zúčastnit nemohl, jinak ale byla účast dětí,trenérů, rodičů a dalších rodinných příslušníků vysoká.

 

Obrazek

Nejprve přišla trochu smutná událost, kdy jsme se loučili s některými našimi členy, kteří odchází, ať už z důvodu stěhování nebo přijetí na konzervatoř.Je to jednak naše sólistka Rebeka Hengalová, která se stěhuje s rodinou do Prahy.Připomeňme jen, že Rebeka na sebe výrazně upozornila již v představení Broučci, kde tančila Berušku, v dalším představení Louskáček již ztvárnila výborně náročnou hlavní roli Mášenky a podobně skvěle si poradila i se současným představením, kdy ztvárnila hlavní roli velké Simby.Úspěšně si vedla také na soutěžích, kdy největšího úspěchu dosáhla na Mistrovství světa v USA, ze kterého si dovezla bronzovou medaili. Úspěch to byl o to větší, že se jí to podařilo již ve starší kategorii, kde jako amatérka soupeřila i s tanečníky z konzervatoří a tanečních škol z celého světa.Dařilo se jí i na soutěžích v ČR, když z baletní soutěže v Hradci Králové si vloni dovezla 3.místo za Španělský tanec a letos společně se svým tanečním partnerem Robinem Weiermullerem získala 1.místo na soutěži v Hradci Králové i v Pardubicích s tancem "Papagena".Letos se znovu chystá na MS do USA, kde bude tančit ve dvojici s Robinem Weiermullerem.

Obrazek


Spolu s ní odchází i její sestra Ráchel Hengalová, kterou si pamatujeme z poslední doby hlavně z představení Simba, kde skvělým způsobem ztvárnila Pumbuu.

Obrazek


Dalším odcházejícím, tentokrát na konzervatoř, je Jakub Groot, kterého si opět nejvíce pamatujeme z posledního představení Simba, kde výborně ztvárnil titulní roli malého Nalla.Také se letos spolu se Sabinkou Krestýnovou zúčastnil soutěží v Pardubicích a Hradci Králové.

 

Obrazek


Z důvodu stěhování se loučíme i s nadějným talentem Valerií Sobkovou, která si výborně poradila se sólovou rolí Timona v představení Simba a také se spolu s Eliškou Sukopovou zúčastnila soutěže v Hradci Králové v letošním roce.

Obrazek


Přejeme jim na cestě životem vše nejlepší, hlavně zdraví a trochu toho štěstí, samozřejmě radost z tance, ať už se mu budou věnovat profesionálně či zůstane jen jejich koníčkem. Děkujeme za vše, co udělali pro Baletní studio i za zážitky, které přinesli nám divákům při jejich vystoupeních.

Po rozloučení s těmi co odchází došlo na ocenění všech, co se zúčastnili soutěží, vystoupení nebo na sebe jinak upozornili, dále jsme ocenili naše trenéry i ty další z realizačního týmu, kteří nám různým způsobem pomáhají. Zde opět patří velké poděkování naší hlavní trenérce Irině Popové, na které stála největší zátěž, ale samozřejmě i všem ostatním. Všechny děti dostaly nová trička s logem Baletního studia.

 

Obrazek


Poté proběhlo zábavné odpoledne pro děti na zahradě sousedního kláštera, které organizovala agentura Activities 4You, pro děti byla nachystaná trampolína, lukostřelba, malování na obličej a další atrakce pro malé i velké. Děti postupně plnily jednotlivé úkoly a nakonec 3 vylosovaní dostali  ceny, ale i ostatní obdrželi drobný dárek.Především u malování na obličej a trampolíny byl celé odpoledne velký zástup zájemců, zaujala i lukostřelba a modelování z plastelíny, o něco menší zájem byl jen o paintball asi díky značné převaze holek v našem Baletním studiu.
Zároveň bylo k dispozici občerstvení s grilovanými specialitami.

 

Obrazek


Zažili jsme i dramatický okamžik, kdy malé dítě jednoho z rodičů nešťastnou náhodou spadlo do jezírka na zahradě.Tady bychom chtěli ocenit bleskurychlou a obětavou reakci p. Chytila z pořádající agentury, který okamžitě pro dítě skočil a vytáhl ho bez ohledu na to, že to odnesly jak šaty tak mobil v kapse. Ještě jednou i jménem rodičů děkujeme.

Závěrem bych chtěl nejprve popřát hodně úspěchů našim zástupcům, kteří nás budou reprezentovat od 11.do 19.7.na MS v Hollywoodu USA, konkrétně novým objevům tohoto roku Aničce Tomášové a Elišce Sukopové, také Kateřině Dostálové, která bude chtít využít loňských zkušeností a ve dvojicích nás budou reprezentovat již zmínění Robin Weiermuller s Rebekou Hengalovou. Přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých zážitků (na fotografii nám bohužel  chybí Anička Tomášová, která nebyla přítomna).

 

Obrazek

V srpnu nás čeká soustředění a od září se vedle repríz Simby a běžných tréninků budeme opět připravovat na nové představení, které bude v podobném duchu jako Simba, ale dle vyjádření našeho choreografa p. Balogha ještě náročnější.Nebude lehké nahradit některé odcházející sólisty, ale zároveň je to šance pro vyniknutí novým talentům.

Ještě jednou všem děkujeme za odvedenou práci a přejeme hezké prázdniny.

Roman Kadlec
 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kamila Hrbková - Poděkování

5. 7. 2009 15:26

Alespoň touto cestou, chceme poděkovat paní Jitce Weiermullerové, Robertu Balogovi, Irině Popové za báječné chvíle strávené při nácviku a samotných divadelních vystoupeních. Za trpělivou práci a předávání zkušeností Renatce Mrózkové, Janě Hanákové,Michalu Klapetkovi, Tomáši Derkovi,Ivo Jamborovi, zejména za jejich pohodový a kamarádský přístup.
Velice nás mrzí, že se Valerie z časových důvodů nemohla účastnit slavnostního ukončení.Těší se na setkání během letního soustředění.
Všem, kteří se chystají do USA, přejeme hodně úspěchů.
Krásné prázdniny Valča a Kamila