Jdi na obsah Jdi na menu

Týden nejen s koňmi potřetí

15. 5. 2013

Na základě loňské a předloňské úspěšné akce (podrobnosti zde) jsem se rozhodl i o těchto prázdninách uspořádat akci "Týden nejen s koňmi" v Radíkově v chatkovém táboře u vysílače (Chata Pod věží). Akce se tentokrát uskutečnila od soboty 27.7.2013 do neděle 4.8.2013, tedy 9 dní, 8 nocí.dscf2083_small.jpgPřihlásilo se tentokrát podstatně více holek než v minulém roce (kluky jsme zde neměli). Část holek zde byla na menší dobu (některé 5 dní, některé 7 dní), tak počet především na začátku a konci kolísal. Nejvíce nás bylo 18, od úterý do pátku 17, další dny pak kolem 12-ti + já a mí pomocníci, Kuba s Lindou. Zhruba půlka účastníků byla z Baletního studia, zbytek byly jejich kamarádky. Jsem rád, že se počet zvýšil, hned bylo více možností pro hraní různých her.

dscf1960_small.jpg

 Hlavním lákadlem byly samozřejmě vyjížďky na koních. Všechny si tentokrát zajezdily více než v minulém roce (i díky delšímu pobytu), ty co zde byly aspoň 7 dnů si zajezdily 4x (vždy min. 45 minut), ty co byly na 5 dnů tak 3x. Některé holky si ale ještě jízdy připlácely a jezdily i 6x. Jízdy probíhaly opět v lesním terénu a na lesních cestách, jezdilo se po skupinách cca 7-8mi koní, ty pokročilejší si koně vedly samy (koně jsou naučení jít za vedoucím skupiny, ale občas potřebují trochu popohnat, případně jim přerušit svačinku...), začátečnice měly k dispozici pomocníka, který jim pomáhal koně vést. I ty si ale postupně zkoušely vést koně samy. Novinkou pak bylo, že si všechny vyzkoušely i klusat na koni, ty pokročilejší opět samy za vůdcem skupiny, začátečnice klusaly s vodičem. Pár pokročilých si pak vyzkoušelo i cválat.

Kdo měl zájem, mohl si pak pod dozorem vyzkoušet i ošetřování koní nebo dát koníkům nějaký ten vhodný pamlsek. 


dscf1908_small.jpg

Nejednalo se však vysloveně o klasický koňský tábor, kde by se vše točilo jen kolem koní, koně měli být především takovým bonusem a zpestřením, strávili jsme u nich především večerní čas, kdy se střídaly skupiny mezi 19-21h. 

Náplní akce bylo i hraní spousty her a soutěží (sportovních, dovednostních a dalších), náplň jsme ale museli přizpůsobit  tropickému počasí, tak jsme omezili některé fyzicky náročnější aktivity směrem k hrám dovednostním či zábavným a nechali dětem i více času na odpočinek či osobní volno. Hráli jsme většinou schovaní v blízkém lese, kde bylo poměrně příjemně. Vzhledem k počasí jsme zařadili i 2 výlety do Aquaparku v Bohuňovicích, na výlet spojený s hrou jsme se vydali i směrem na Svatý Kopeček a do Radíkova.

Novým pokusem bylo
zařazení taneční náplně (4 x v dopoledních hodinách vždy cca 1,5 hodiny), kdy domluvení lektoři (Irina Popova a Jana Olejníčková z Baletního studia) se snažily děti trochu rozhýbat a něco je i naučit. Všechny holky, které měly chuť (ty, které nechodí do Baletního studia, jsme nenutili, přesto se většina zapojila), si v hlavní budově ve společenské místnosti vyzkoušely kromě rozcvičky i kratší jazzovou sestavu, nějaké zábavné prvky, ale i základy baletního umění. I zde jsme program přizpůsobovali počasí.

Bydleli jsme opět v chatkách, vždy 2-4 holky v chatce, holky měly v ceně samozřejmě celodenní stravu včetně dvou svačin a pití (kromě toho, že si mohly neomezeně čepovat vodu se šťávou jsme vypili cca 60 slazených minerálek...).

dscf2246_small.jpg

Během akce jsem se snažil fotit, některé fotky se povedly více, některé méně (měl jsem půjčený foťák, ale občas mě ne úplně poslouchal, což jsem ale zjistil až doma), ale jako památka na akci to snad bude stačit. Jsou k dispozici zde na webu, zájemcům je mohu v plném formátu předat i na DVD nebo poslat odkaz odkud je možné foto stáhnout (celkem je to ale cca 1GB dat). Zkoušel jsem i přes foťák natočit nějaká videa, postupně se zde objeví.

Jedno pěkné video mi už ale poslal jeden z rodičů (z návštěvního dne), děkuji tímto p. Horackovi, odkaz na video: http://www.youtube.com/watch?v=lZ2iguQqh8I

V každém případě jsem především rád, že se nikomu nestal žádný úraz (pomineme-li pár odřenin, nějaké to vosí bodnutí či klíště, se kterým si náš "zdravotník" Kuba odborně poradil) a že jsme zvládli bez větších problémů i ta velká horka. Také se myslím podařilo udržet velmi dobré kolektivní vztahy mezi celkem velkou skupinou holek, za což všem děkuji, za celou dobu nebyl ani žádný kázeňský problém, v tomto směru jsem měl z akce velmi dobrý pocit. Nějaké ty  drobnosti se vždy najdou, ale s tím se samozřejmě počítá. Tímto tedy všem děkuji, snad jste si z akce odnesli podobně jako já pozitivní dojmy a rád se s vámi zase potkám. Děkuji moc také těm rodičům, kteří přispěli nějakou tou věcnou cenou nebo sladkostí do našich soutěží. Také děkuji provozovateli areálu v Radíkově R.Frankovi i kuchařům a dalším za poskytnutí prostor, zázemí, vstřícné jednání i velmi dobrou kuchyni, děkuji také p Lorencovi, který nám umožnil vyjížďky na koních, a děkujeme i dalším ze stájí v Radíkově i holkám z koňského tábora (který zde byl paralerně s námi), které nám ochotně pomáhaly při jízdách na koních.
R.Kadlec

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Týden nejen s koňmi 2013

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář