Jdi na obsah Jdi na menu

Víkend s koňmi Radíkov 2011

16. 8. 2011

Když přišel Honza Seitl s nápadem udělat pro děti z BS Víkend s koňmi v Radíkově, bral jsem to jako velmi dobrý nápad. Jednak jsem tam už dříve na koních s ním, se svou dcerou Luckou, Adélkou Hájkovou a Sabčou Krestýnovou byl, tak jsem věděl do čeho jdeme a jednak vítám každou podobnou iniciativu pro děti z BS. Honza ale měl představu, že se přihlásí spousta dětí. V tom jsem už ale takový optimista nebyl. Děti se přihlašovaly postupně, ale víc jak 11 jich nebylo. Protože ale Honza majiteli ubytovacího areálu v Radíkově asi slíbil větší počet, nakonec se stalo to, že nám odřekl původní termín (vzal jinou větší skupinu) a nám nabídl termín o týden později. Tím se to samozřejmě zkomplikovalo i nám, neboť část dětí v tom novém termínu nemohla. Nejprve to vypadalo, že by dětí mohlo být tak osm, ale jak to bývá, když nejde kamarádka, nejdu taky (což byl případ i mé dcery Lucky), do toho nějaká nemoc a nakonec jich zůstalo pět. Asi 10 dní před začátkem jsem se navíc dozvěděl, že Honza Seitl odchází (i s Andreou) z Olomouce do Bratislavy a v tom novém termínu od 12.8. nemá na ten víkend s koňmi čas a tak jsem na to zůstal sám. Zkoušel jsem si nejprve ještě někoho k sobě sehnat (především proto, že nejsem žádný velký táborník či skautík), ale protože ani ti vytipovaní v tomto termínu nemohli, rozhodl jsem se do toho jít (i vzhledem k tomu počtu) sám. Zrušit vše by bylo sice nejjednodušší, ale to se mi opravdu nechtělo. Tak jsem začal zajišťovat vše potřebné a vymýšlet detaily programu.

V pátek 12.8. v 15.40h jsem pak vyrazil směr Radíkov spolu s Lucií Ptáčkovou, Dianou Šmídovou, Julií Markovou, Kristýnou Rédrovou a její dvanáctiletou sestrou Natálií (ta do BS nechodí). Do Radíkova jsme dorazili od nádraží autobusem č.11. Následně jsme museli vyšlapat na kopec k chatě Pod Věží. Po příchodu do areálu jsme se ubytovali. Holky měly k dispozici 2 chatky (každá má 4 postele) a rozdělily se tak, že v jedné byly ty menší Lucka s Kristýnou a ve druhé zbytek holek. Na večer jsem domluvil prohlídku stájí místního hřebčína. Zde se děti seznámily s koňmi, ale podívaly se i jak se chystá krmení a na další zázemí stájí a dozvěděly se o koních nějaké zajímavé informace. Pak pomohly s vlastním krmením. Večer ještě nějaké hry a spát. Ty větší tu první noc toho moc nenaspaly, ale to tak na podobných akcích bývá...

img_3691_small.jpg

V sobotu od 10h holky čekala vyjížďka na koních. Všechny měly možnost se rozhodnout, zda chtějí jezdit. Chtěly všechny kromě Julie (já nemám ve zvyku někoho do podobných aktivit nutit). Před vlastní jízdou se ještě dozvěděly, jak se ve stájích a při jízdě chovat, dostaly přilby a pak se již nasedalo. Já s Julčou jsme šli s nimi pěšky a fotili jsme. Jednalo se o asi hodinovou vyjížďku do lesního terénu, každý kůň měl doprovod. Jezdkyně i koníčci se držely perfektně, my s Julčou občas trochu zapadly do bahna... Po návratu z vyjížďky všechny holky pomohly s ošetřením a ustájením koní.

img_3701_small.jpg

Po obědě jsme si naplánovali výlet do okolních lesů s tím, že cestou budeme plnit různé soutěžní úkoly. Něco jsem vymyslel já, něco dostaly za úkol vymyslet větší holky. Když jsme byli asi 1km od tábora a holky soutěžily v úkolu nazvaném "lesní golf" (vymyslela ho Natálie), celkem nenadále se zatáhlo a během chvilky začalo pršet a blížila se bouřka. Když bylo jasné, že to nebude jen přeháňka a že nás to nemine, rozhodli jsme se pro návrat do tábora. Bohužel déšť se už v tu dobu proměnil v pěknou průtrž a v dálce ho doprovázelo hřmění. Nějak jsme s tím nepočítali, tak jsme neměli s sebou ani plášťěnky, tak to bylo docela náročné. Ale musím říct, že holky (včetně těch malých) se chovaly přesně dle pokynů, nezmatkovaly a tak jsme se (i když kapku promoklí...), úspěšně vrátili do tábora. Pak hned všichni rychle převléct a na chvíli zalézt pod peřinu a zahřát se. Naštěstí bylo i přes ten déšť vcelku teplo, tak byly za chvíli všechny v pohodě. Déšť ale trval až do večera, tak nám tento den docela pokazil. Ven se už jít moc nedalo a tak nešlo dělat ani oheň s opékáním špekáčků, který jsem plánoval. Menší holky si tedy malovaly obrázky, větší se také zabavily a po večeři jsme ještě dělali nějaké soutěžní úkoly v chatce. S večerkou tentokrát už problém nebyl, i ty větší byly unavené.

img_3805_small.jpg

Protože se holkám jízda na koních moc líbila, domluvil jsem jim na neděli na 11h ještě jednu vyjížďku. Než na ni došlo, stihli jsme na hřišti ještě několik soutěžních úkolů a dokončili tak náš táborový soutěžní víceboj. Pak opět vyjížďka na koních, tentokrát na koni chtěla jet i Julča. Opět se jelo lesem, jen terén vzhledem k předešlému dešti byl zvolen trochu méně náročný. Na druhou stranu ale dostávaly holky v jednotlivých úsecích možnost řídit si koně sami a postoupit zase trochu na vyšší úroveň. Všem, včetně Julči, která jela poprvé, se to moc líbilo. Pak ještě pomoc s ošetřením koní a rychle na poslední oběd. Po obědě jsme se museli začít balit a chystat na odjezd, ale ještě předtím následovalo vyhlášení naší táborové soutěže. Vyhrát se podařilo Natálii (jako nejstarší byla i favoritkou, ale zachránilo jí až vítězství v posledních třech disciplínách). Druhá skončila její sestra Kristýna, o třetí místo se společně podělily Lucka, Diana a Julča. Dostaly všechny diplomy i medaile, nejen za tuto soutěž, ale i za skvělé zvládnutí jízdy na koních a také několik zvláštních cen. Pak už jsme museli bohužel dolů do Radíkova na autobus. Kolem 16h jsme dorazili k nádraží, kde na holky již čekali rodiče. S vyjímkou toho sobotního propršeného odpoledne jsme litovali asi jen toho, že to tak rychle uběhlo a již jsme si plánovali příští rok...

 

img_3838_small.jpg

 

 

Náhledy fotografií ze složky Víkend s koňmi Radíkov 2011

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář