Jdi na obsah Jdi na menu

www.olomouc.cz(7)

30. 8. 2006

Cesta malé olomoucké baletky Lucie Horné ke světovému prvenství

30.8.2006 6:15

Obrazek    (Olomouc) Cestě ke světovému prvenství obvykle předchází několik etap, jež někdo může vnímat jako etapy přípravné, jiný jako fáze k postupnému zdokonalování, třetí jako způsob otrkávání a sbírání sebevědomí. Takovou cestou prošla i Lucie Horná, olomoucká dětská baletka, která se v minulých dnech vrátila z Los Angeles v USA s titulem světové šampionky v klasickém baletu.

    Putování za světovým prvenstvím sice odstartovalo její mimořádné tančení na jevišti Moravského divadla, ale její první zahraniční obhajoba souvisela se soutěží European Open 2006, které bylo vůči Los Angeles náročným předkolem.

Zmiňme se nejdříve o něm. Konalo se v Badenu u Vídně od 30. dubna pod záštitou Evropské baletní unie a mělo název Mistrovství Evropy v muzikálovém a moderním baletu. V kategorii dětí od 7 do 13 let se jako jediná z Česka soutěže zúčastnila naše osmiletá Lucie Horná, členka dětského Baletního studia Moravského divadla Olomouc a žákyně 2. třídy Základní školy Komenium v Olomouci. Pět dní se krůček po krůčku probojovávala až do finále a v něm nakonec suverénně zvítězila, i když patřila ve své kategorii k nejmladším a procházela sítem, které vyřadilo jejích 200 konkurentek z Ruska, Ukrajiny, Německa, Rakouska, Chorvatska, Černé Hory a dalších států. Lucie Horná soutěžila v moderním baletu na komponovanou skladbu Pink Panther choreograficky zpracovanou Robertem Baloghem, choreografem Moravského divadla, a obdržela Diplom evropského šampióna a zlatou medaili s právem zúčastnit se světového mistrovství v interpretačním umění v Los Angeles v Kalifornii. Spolu s Lucií Hornou obdrželo diplom a zlatou medaili Baletní studio Moravského divadla Olomouc.

Vrcholné světové klání se uskutečnilo ve dnech 5.- 16. srpna v Los Angeles. Umělecký start Lucie Horné na světovém podiu byl mimořádný. Ve věkové kategorii osmi až třinácti let získala v náročné soutěži mezi více než stovkou účastnic absolutní prvenství. Byla jí udělena bronzová medaile v oboru moderní balet za Růžového Pantera a zlatá medaili za jazzové baletní číslo Bond, které také tančila v choreografii Roberta Balogha.


Ředitelka dětského Baletního studia při Moravském divadle v Olomouci paní Jitka Weiermüllerová získala díky úspěšné reprezentaci licenci na organizování soutěže Worldstars a tím možnost vypravit tým umělců do Hollywoodu v příštím roce.

S mladičkou baletkou jsme se setkali dvakrát. Poprvé krátce po návratu s evropského klání v rakouském Badenu v květnu, podruhé po návratu s Los Angeles. Lucie Horná žákyně však žádnou nápovědu nepotřebovala a své dojmy ze soutěže nám vylíčila bez trémy a velmi věcně.

 

Všechny Olomoučany budou, Lucko, zajímat okolnosti, které tě přivedly do Baletního studia Moravského divadla. Vzpomeneš si ještě na ně?

Od dětství jsem ráda tančila tak mě rodiče přihlásili do baletního studia.Kdy a jak ses proměnila v sólistku? Připomeň, v kterých rolích jsi rozvinula své baletní výrazové dispozice.

V prvním vánočním představení mě hned vybrali do hlavní role Meluzíny. Druhý rok jsem už tančila ještě větší roli Zlatého slavíka v baletu Andersen.Co Tě napadlo, když se s tebou začalo počítat jako s možnou reprezentantkou při zahraničních soutěžích?

Že to bude hodně práce.Co předcházelo Rakousku a jak jste se tam dopravili?

Doprovázel mne tatínek a jeli jsme naším autem. Maminka učí, a tak s námi během školního roku jet nemohla.Jak ses v Rakousku domlouvala?

Německy ještě neumím, všechno za mne říkal táta...Kolik dní jsi soutěžila?

Čtyři dny, po každém dni nás bylo méně o ty, kteří nepostoupili... Ve čtvrtek
jsem tančila odpoledne ve tři hodiny, v pátek ve dvě hodiny, v sobotu večer jsme v kasinu skončili až v 11 hodin v noci. V neděli pak bylo finále - už v devět
ráno. Pak jsem teprve dostala mistrovský diplom.Jak byla zajištěna hudba?

To jsme měli nahrávku na CD, tatínek ji dal pořadatelům a oni si ji předávali
podle toho, jak jsem v soutěži postupovala.Sledovala jsi své soupeřky? Co sis o nich myslela?

Obdivovala jsem je. Všechny byly velmi dobré. Ani jsem si nemyslela, že bych já mohla být lepší... Často jsem si říkala, že na ně nemám!Sama sebe většinou baletka nevidí, takže může mít pochybnosti. Překvapilo tě
rozhodnutí komise?

Ani jsem nechtěla věřit, že jsem postoupila do finále. Ale těšilo mne to. Ve
finále jsem předváděla svého Pink Panthera jako první!Kdo tě nejvíc povzbuzoval?

Tatínek, říkal mi, že tam chce být až do neděle. Tak jsem mu splnila přání a
postupovala...Potěšila tě vidina amerického cestování? Jak sis Ameriku představovala?

Na cestu jsem se moc těšila. Představovala jsem si, že v Americe uvidím největší domy na světě.

Čím se lišila soutěž v rakouském Badenu od klání v Los Angeles?

Tím, že byla daleko větší.Věděli v Americe, že jsi byla po evropském vítězství v Badenu přijata ke
studiu na Baletní školu do Vídně?

Myslím, že v Hollywoodu Vídeň nikoho nezajímá. Nevěděli ani, kde je Praha.Jak jsi vnímala okolnost, že soutěžní vystoupení tvých „sokyň“ nebylo
ostatním zpřístupněno.

Soustředila jsem se na to, abych nic nepokazila a abych zatančila nejlíp, jak
umím.Čím ses zabývala, když jsi nesoutěžila. Jedenáct dní od zahájení do finále je
přece jen dlouhá doba... Jak se o tebe dělil tvůj doprovod? Měli role rozdělené
nebo improvizovali?

Před soutěží jsem musela každý den zkoušet. Když jsem měla volno byla jsem v Las Vegas a v Disneylandu, kde se mi moc líbilo.Nezdá se Ti nepatřičné, že po Tvém triumfálním dni, přijdou tak rychle dny
všední?

Radost z tohoto úspěchu cítím stále.Jak se těšíš na svá studia ve Vídni?

Těším se tam hodně, protože chci poznat nové kamarády.* * *

Co říci závěrem?

Olomouc má svou „mistryni světa“, ale jen nemnozí to vědí, a jen nemnozí se to dozvědí. Takový je život, takový je svět. Ale ti, kterým je umění Lucky Horné
blízké, kterým je sympatické, ti ji drží palce a přejí, aby ve svém radostném
úsilí vydržela, aby byla šťastná a dokázala i druhé povznést z všednosti.Bohumír Kolář

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář