Jdi na obsah Jdi na menu

Karafiátovi Broučci na prknech MDO

13. 12. 2006
Karafiátovi Broučci na prknech MDO

 

13.12.2006 - 10:20:13

    (Olomouc) V neděli 17. prosince 2006 od 14.00 a 17.00 hodin se v Moravském divadle Olomouc uskuteční premiéra baletu Broučci, který ve spolupráci s občanským sdružením Baletní studio režijně připravili Irina Popova a Robert Balogh.

     „Nápad připravit balet podle Karafiátových Broučků vznikl už dávno. Právě Karafiátova knížka byla mou oblíbenou četbou už od dětství a příběhy broučků jsou jako stvořené právě pro velký dětský baletní soubor,“ říká zástupkyně občanského sdružení Baletní studio Jitka Weiermüllerová a dodává: „Hned po premiéře našeho předcházejícího představení Andersen, která se uskutečnila přesně před rokem, jsme začali pracovat na přípravě inscenace.“Obrazek
    Balet v deseti obrazech vypráví o malém Broučkovi, o jeho rodině - mamince, tatínkovi, kmotřičce a kmotříčkovi, o přátelích - Berušce a Janince. Tyto i další postavičky malých broučků a berušek v sobě mají pravdivé lidské vlastnost: za svou povinnost považují nezištnou pomoc a práci pro druhé, prožívají své lásky i vzájemnou úctu, zároveň však mají i své slabosti a chyby, a také vlastní nevlídné osudy. Snad i proto tento příběh po více jak sto let neustále oslovuje čtenáře i publikum.
    Libreto k baletu napsal režisér a choreograf Robert Balogh, který je stálým spolupracovníkem Baletního studia. Ten také k inscenaci vybral hudbu Tibora Freša – dnes již nežijícího slovenského skladatele. Frešo v 70. letech zkomponoval hudbu pro dětský balet s názvem Narodil sa chrobáčik, který vycházel právě z motivů knížky Jana Karafiáta Broučci. Mezi další spolupracovníky patří rovněž významný český divadelní výtvarník Josef Jelínek, který navrhl kostýmy, a dále Eduard Přikryl, který realizoval scénu představení. Ta je velmi hravá (nechybí tu např. skluzavka), a tak se v ní výborně orientují i ti nejmenší tanečníci. Výtvarná stránka inscenace – tedy jak kostýmy, tak scénografie – se snaží zachovat duch a stylizaci původních ilustrací jednoho z vydání Karafiátovy knížky, které vytvořil Rudolf Mates.
    „Broučky s dětmi připravujeme intenzivně již čtyři měsíce,“ komentuje práci na inscenaci Jitka Weiermüllerová a dodává: „v průběhu týdne malí tanečníci vždy absolvovali klasický baletní trénink a přes víkend jsme v Moravském divadle připravovali choreografie představení.“ V jednotlivých rolích se divákům představí členové Baletního studia. Tady vynikají zejména dvanáctiletí talentovaní tanečníci Robin Weiermüller jako Brouček a vynikající Rebeka Hengalová v roli Berušky. V představení tančí také současní i bývalí členové souboru baletu Moravského divadla Olomouc jako např. Irina Popova, Michal Klapetek, Renáta Mrózková nebo Ivo Jambor. „Najdou se i výstupy, kdy na jevišti Moravského divadla společně vystupuje zhruba 60 malých i velkých tanečníků,“ dodává Jitka Weiermüllerová. Průvodní komentář namluvili herci Miroslav Hruška a Ivana Plíhalová. Představení je uváděno s jednou přestávkou, každá část trvá 45 minut.

Pavla Bergmannová
Moravské divadlo Olomouc

 

Komentáře

Přehled komentářů

admin - Broučci - představení

13. 4. 2012 13:31

Tak jak jsem před lety říkal, "nikdy neříkej nikdy", vypadá to, že Broučci se vrátí v nové podobě na jeviště v sezóně 2012-2013

admin - RE:Broučci

13. 3. 2009 23:42

Tak Broučci v plánu nejsou,i když "nikdy neříkej nikdy"...

Iva Vulasová - Broučci

19. 2. 2009 20:04

Vážení,
prosím, plánujete ještě v budoucnu uvést Karafiátovy Broučky? Děkuji I.V.