Jdi na obsah Jdi na menu

www.olomouc.cz(18)

16. 3. 2007

Lucie Horná – olomoucká hvězdička vídeňského baletu

 (Olomouc) V minulém roce v Olomouci rozvlnila hladinu zájmu mladičká baletka Lucie Horná. Dokonce dvakrát a vždy na nejvyšší úrovni. Poprvé v květnu 2006, když se vrátila jako vítězka z evropského klání v rakouském Badenu, podruhé v srpnu, když si z podobného, ale světového soutěžení přivezla palmu až z Los Angeles.

 

ObrazekBaletu se věnovala od předškolního věku v dětském baletním souboru při Moravském divadle pod vedením choreografa Roberta Balogha a vedoucí souboru Jitky Weierműllerové, nicméně, komu se podaří i v tak příhodných podmínkách oboru dosáhnout na vrchol „světa“ v deseti letech? Úspěch změnil život Lucii Horné a celé rodině. Vlastně zkomplikoval. Tak výrazný talent není možno nechat zplanět. Pěstovat ho ale na „přiměřené úrovni“ je něco, co je pro jiné pozemšťany obtížně představitelné.

 

Především bylo nutno zjistit, zda existuje odborně vybavené centrum pro rozvoj tak výrazného talentu. Zjištění bylo radostné: existuje. Komplikovanější byla skutečnost, že tím nejbližším centrem je Baletní škola při Státní opeře ve Vídni. Nebylo zbytí. Lucie Horná se od září minulého roku stala jeho žačkou. Bydlí se nyní svým otcem Petrem Horným ve Vídni, navštěvuje „Komenský Schule“ na Sebastian Platz, jedinou českou základní vzdělávací školu ve Vídni, a zároveň je žačkou Baletní školy. Mluvíme-li o české škole, je třeba si uvědomit, že jde o školu, kde se učí tři hodiny týdně čeština, všechno ostatní se učí německy. Od žáků těchto škol naše předpisy vyžadují, aby na konci každého pololetí skládali na české škole rozdílové zkoušky. Prostě, co se naučí německy, doma musí umět česky. Nebude daleko od pravdy tvrzení, že z cizinců mohou obstát jedině géniové a jim na roveň duchem rozvinutí. Olomoucká baletka Lucie Horná to zvládá.

Ale nejen to.

 

Baletní škola při Státní opeře ve Vídni začleňuje žáky a žákyně své školy podle potřeby do svých inscenací. Být „obsazen“ je sen každého z nich. Lucie Horná byla již po několika týdnech docházky přizvána k alternaci jako představitelka hlavní dětské role v inscenaci Puppenfee (v překladu Panenkové víly) a její baletní vyzrálost ji vynesla hodně vysoko: stala se nejčastěji obsazovanou dětskou baletkou ve Vídni. Jen v lednu tohoto roku tančila na této evropsky proslulé scéně čtyřikrát. Od poloviny února vystupuje pravidelně v inscenaci Ples v opeře, v níž kreace 16 dětských párů z Baletní školy patří k velmi oceňovaným baletním scénám tohoto jevištního díla.

 

Ač je Lucie Horná ve Vídni, nezmizela ani z olomouckého povědomí. Při občasných návštěvách „domova“ objeví se příležitostně i na olomoucké scéně. Naposledy to bylo 29. prosince, v době vánočních prázdnin, kdy byl v Moravském divadle uváděn Šumař na střeše. O velkém talentu a schopnostech olomoucké rodačky se v těchto dnech dovídá celá republika, a to zásluhou soutěže Zlatý oříšek, která probíhá již osmým rokem jako soutěžní klání dětských osobností jakéhokoli zaměření. Lucie Horná byla do soutěže nominována jako „baletní hvězdička“ a posud je stále velmi úspěšná. Do základního kola soutěže jela sama z Vídně do Prahy, úspěšně úvodní soutěž absolvovala, téhož dne se ještě vrátila opět bez doprovodu do Vídně a ještě večer si zatančila vílu ve Státní opěře. Zasvěcení smekají! Jiní to pokládají za nemožné!

Soutěž o Zlatý oříšek v těchto dnech pokračuje. Televizní záznam z dalšího kola uvidí televizní diváci v neděli 18. března na ČT 1 od 7,30 do 9,00 a formou hlasování esemeskami mohou ovlivnit výsledek soutěže. Nebylo by asi marné Lucii Hornou podpořit. Určitě si to zaslouží.

Bohumír Kolář

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář