Jdi na obsah Jdi na menu

www.scena.cz

10. 5. 2008

 

Obrazek

Pohádkový balet Louskáček patří mezi nejpopulárnější jevištní díla ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Od světové premiéry roku 1892 se dočkal mnoha různých provedení. V České republice ho však nikdo nenastudoval v provedení převážně dětských tanečníků. To se podařilo až v Olomouci – dětským baletním studiem při Moravském divadle a jedná se o dosud nejnáročnější projekt po minulých inscenacích Nedbalova Andersena a Frešových Broučků.

Louskáček v podání dětí je jen nepatrně zkrácen a na scéně se během půldruhé hodiny trvajícího představení vystřídá až osmdesát dětí. Choreografie, která vychází z klasické předlohy, a režie se ujal Robert Balogh ve spolupráci s profesionálními členy baletního souboru Irinou Popovou, Janou Hanákovou, Renátou Mrózkovou, Petrou Glacovou, Michalem Klapetkem, Ivo Jamborem a Tomášem Derkou. Ti v baletu ještě s dalšími svými kolegy sami vystupují, zároveň však s dětmi nastudovali jednotlivé obrazy.

Další repríza Louskáčka, který je neustále vyprodán, proběhla 29. dubna a byla určena jak jinak než dětskému publiku. To s citem sledovalo snový příběh Mášenky a Louskáčka. Klasický balet klade vysoké nároky na představitele hlavních úloh. V roli Mášenky vystoupila talentovaná Rebeka Hengalová (držitelka bronzové medaile ze soutěže World Championships of Performing Arts v Los Angeles za ztvárnění choreografie Tango), jako Louskáček se představil Robin Weierműller. Oba se dokázali plně vžít do děje a zvládli své postavy odtančit na výbornou. Desítky dalších dětí předvedly souboj myší a vojáčků, na orientaci v prostoru náročný tanec vloček, ve druhém jednání (v divertissementu) pak andílky, motýlky, cukrové špalky, marcipánové figurky, španělský, indický a ruský tanec, Pas de Trois a samozřejmě nemohl chybět ani valčík.

Hanácká metropole a děti z baletního studia mají štěstí na umělce, kteří se aktivně věnují rozvíjení jejich talentu. Potvrzuje to i neúnavná vedoucí studia paní Jitka Weiermüllerová. Další reprízy Louskáčka v podání dětí od čtyř do patnácti let se v Moravském divadle Olomouc chystají už na následující sezónu.

10.5.2008 21:05:16 Tomáš Lehotský

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář