Jdi na obsah Jdi na menu

www.olomouc.cz(8)

29. 8. 2007

Malé olomoucké baletní hvězdy zazářily na hollywoodském nebi

 Obrazek

Podobně jako v loňském roce mělo Baletního studio – občanské sdružení působící při Moravském divadle Olomouc – své zastoupení na Mistrovství světa v interpretačním tanečním umění. Šampionát se konal na přelomu července a srpna 2007 v Hollywoodu v USA, zúčastnilo se ho 8 000 dětí ze 52 zemí celého světa a olomoucké zástupkyně zde ve velké konkurenci obstály na výbornou.

 

Kateřina Děrešová získala v kategorii do 12 let hned dvě ocenění: zlato za ztvárnění choreografie Cats a stříbro za taneční vystoupení nazvané I Feel Good. Rebeka Hengalová pak v kategorii nad 12 let, ve které měla vzhledem k velkému počtu soutěžících také větší konkurenci, obdržela za ztvárnění choreografie Tango bronzovou medaili. Všechny choreografie s členkami Baletního studia připravil a nastudoval režisér a choreograf Robert Balogh.
Na základě stručné zprávy, jež o úspěchu členek Baletního studia vydalo Moravského divadlo jsme se s oběma dívenkami a s vedoucí baletního studia paní Jitkou Weierműllerovou setkali, abychom se o velkém úspěchu dozvěděli co nejvíce. Aktérky byly velmi sdílné.

 
Obrazek 
Foto: David Kopřiva

Paní Weierműllerová, co Vás přivedlo na myšlenku iniciovat opětovnou účast členek Baletního studia při MDO na světové soutěži v Hollywoodu?

Především skutečnost, že jsme si všichni uvědomili, že v našem studiu jsou další dětské baletky, jež jsou svou výkonností srovnatelné s loňskou vítězkou Lucií Hornou. Účast byla tentokrát daleko snadnější, poněvadž Lucie Horná nám svým vítězstvím usnadnila vstup na světové kolbiště bez obtížného získávání tzv. licence. I ochota Krajského úřadu a Statutárního města Olomouc byla příznivě ovlivněna faktem, že lze dobýt našemu městu a kraji další vavříny a proslavit město i kraj. To se také stalo. Nemohu pominout ani velkorysý přístup Moravského divadla, v jehož dílnách byly oběma reprezentantkám vzorně ušity baletní kostýmy. Všechno bylo náročné, ale letos jsme se již pohybovali v okruhu problémů, s nimiž jsme měli značné zkušenosti. Cestu do Ameriky absolvovaly obě malé baletky s jedním ze svých rodičů.
Všechny soutěžní vstupy pro Hollywood nastudoval režisér a choreograf Robert Balogh, jehož baletní zpracování Orffovy skladby Carmina obdivuje celá Evropa. Úspěchy v Hollyvoodu jsou dokladem jeho velkého choreografického mistrovství, jež dokáže s příkladnými talenty realizovat i na ploše jednominutových baletních miniatur. Bez Roberta Balogha by do Olomouce medaile nedorazily.


Starší z baletek se jmenuje Rebeka Hengalová. Soutěžila v kategorii 12-14tiletých, kde se ucházelo o prvenství několik desítek dívek z mnoha zemí světa.

 
Obrazek 
Foto: David Kopřiva

Co nám, Rebeko, povíš o sobě a o svém úspěchu v Americe?

V minulém školním roce jsem byla žákyní 5. třídy ZŠ Spojenců, po prázdninách začnu navštěvovat primu Gymnázia, Čajkovského ul. Tři roky jsem se věnovala aerobiku, ale přítel mých rodičů Radim Hlubinka nás informoval o Baletním studiu při Moravském divadle, a tak jsme tam se sestrou začaly chodit. Už to budou také tři roky. Naposledy jsem tančila jednu z hlavních rolí v baletu Broučci. Na soutež v Americe jsem se připravovala pod vedením pana Roberta Balogha asi tři měsíce. Hodně mne povzbuzoval. Do Ameriky jsme letěli před Frankfurt nad Mohanem a pak rovnou do Los Angeles. Nazpět jsme se vraceli s dalším mezipřistáním v Denveru. Letěla se mnou maminka. Jmenuje se Romana Hengalová, je lékařkou a pracuje ve farmaceutickém průmyslu. Anglicky za mne mluvila maminka, ale už jsem si sama třeba dokázala objednat v letadle něco na pití a tak podobně.
V Americe bylo všechno slavnostní. Při zahájení jsme v průvodu obcházeli holywoodské ateliéry s vlajkami a v národních krojích. Zisk bronzové medaile je pro mne velkým povzbuzením. Byla mi udělena za balet Tango. Soutěžní vystoupení trvá přesně jednu minutu. Balet mne velmi baví, těší a ráda se mu věnuji...


Mladší Kateřina Děrešová je také Olomoučanka, ale je o něco mladší, takže byla zařazena do kategorie dětí od 8 do 10 let.

Tvůj úspěch, Kateřino, je mimořádný. Co nám ty povíš o sobě a o svých baletních zkušenostech a získaných vavřínech?

Do školy jsem začala chodit na ZŠ Heyrovského, ale od třetí třídy navštěvuji ZŠ Halkova. Chodila jsem do čtvrté třídy, letos půjdu do pátého ročníku. Mám dva sourozence, bratr Kuba má 16 let, sestra Gabriela má dva roky. Do Ameriky se mnou letěl tatínek. Je technikem a zaměstnán je ve firmě Mapei. Já se domluvím spíš německy, ale k tomu v Americe příležitost nebyla. Čtyři léta jsem se věnovala krasobruslení, ale před třemi lety jsem se stala členkou Baletního studia. V Hollywoodu jsem soutěžila ve dvou baletních disciplinách. Za balet Cats (kočky) mi byla udělena Zlatá medaile, za balet I feel good medaile stříbrná. Nejvíc mě potěšilo, že jsem všem udělala radost...

 

Obě dívenky jsou evidentně nejen pohybově velmi nadané, ale také mimořádně inteligentní a schopné vnímat nuance, jež s každou skladbou a její interpretací souvisejí. Jen s takovými talenty lze na mezinárodním fóru prorazit. Je dobře, že se jimi olomouc může pochlubit.

Paní Jitko, mohla byste nám na závěr povědět pár informací o absolvované soutěži v Los Angeles?
Letos se konal již její 11. ročník. Probíhá pod názvem Junior World Championship a podporuje ji sám guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, o dokonalou organizaci soutěže se stará prezident pořadatelské organizace Griff O´Neil. Náročnost je veliká, za nedodržení soutěžních pravidel hrozí každému diskvalifikace. Není přílišnou zvláštností, když se klání v Hollywoodu zúčastňují hlavy zastoupených států. Při soutěži převládají samé špičkové výkony, rozhodnutí komisí je přijímáno s respektem.
Baletní studio při Moravském divadle má šanci s přispěním Roberta Baloga se stát hnízdem, odkud vzlétne nejeden talent. Vždyť loňská vítězka Lucie Horná již studuje ve Vídni a tančí ve Velké vídeňské opeře.

 
 

Bohumír Kolář

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář