Jdi na obsah Jdi na menu

www.olomouc.cz(34)

13. 6. 2008

 

Malí tanečníci z olomouckého Baletního studia byli opět nepřehlédnutelní

 

V Hradci Králové se v sobotu 8. června 2008 uskutečnil 2. ročník Soutěžní přehlídky mladých tanečníků 2008 v klasickém a moderním tanci. Mezi účastníky soutěžní přehlídky, kteří se sjeli z celé republiky, ale přijeli i ze Slovenska a Polska, bylo významně zastoupeno i Baletní studio při Moravském divadle Olomouc, vedené paní Jitkou Weiermüllerovou.

 
Kateřina Děrešová v choreografii I Feel Good.
 
Kateřina Děrešová v choreografii I Feel Good.
Foto: Petr Zatloukal

Olomoucké baletní mládí je vnímáno jako vzhledem k několika úspěchům na světových soutěžích jako výkvět a přitahuje pozornost porotců i diváků. Ani tentokráte malí tanečníci nezklamali a po celou dobu soutěžní přehlídky se pohybovali v roli nepřehlédnutelných. Úspěchy mají samozřejmě racionální podtext. Souvisí s kvalitou olomouckého baletu, s vynikajícím vedením baletního studia a s mimořádnou profesionální prací choreografů, baletních pedagogů a disponovaných hudebních znalců, kteří dokážou dokonale sladit všechny komponenty, z nichž byla složena olomoucká soutěžní vystoupení. Z Hradce Králové si členové Baletního studia při MDO přivezli hned několik ocenění, mezi kterými nechyběla ani nejcennější medaile.

 
Olomoucká výprava společně s Vlastimilem Harapesem.
Olomoucká výprava společně s Vlastimilem Harapesem, Zuzanou Susovou a Michalem Štípou.
Foto: Petr Zatloukal

Soutěžní přehlídku mladých tanečníků 2008 pořádala královehradecká Taneční škola Rozmarýn. Konala se v královéhradeckém Klicperově divadle a zúčastnilo se jí přibližně 500 tanečníků ve čtyřech věkových kategoriích (6-10, 11-13, 14-15 a 16-25 let). Poroty posuzovaly více než sto kvalitních choreografií, a to jednak sólových, ale i skupinových. . , Soutěžní vystoupení hodnotila odborná porota, ve které zasedl sólista baletu Národního divadla v Praze a laureát letošní Thálie Michal Štípa a primabalerína baletu pražského Národního divadla Zuzana Susová. Role předsedy se stejně jako v loňském roce ujal baletní mistr Vlastimil Harapes.

Olomouckou výpravu tvořilo 43 účastníků a podobně jako vloni byla jejich vystoupení i přes velkou konkurenci velmi úspěšná, a tak si domů přivezli hned několik ocenění.

1.místo – vyhrála v kategorii 11-13 let (sólisté) Kateřina Děrešová za skvělý výkon v choreografii I Feel Good. Vystoupení koncipoval Robert Balogh.
3. místo v kategorii 6-10 let (sólisté) získala Kateřina Dostálová s vystoupením Cikánský tanec, jehož choreografii připravila členka souboru baletu Moravského divadla Renata Mrózková.
3. místo bylo uděleno v kategorii 11-13 let také Rebece Hengalové za Španělský tanec.
3. místo za společné vystoupení v kategorii 6-10 let vybojovali Barbora Vanská, Sabina Krestýnová, Marek Pospíšil a Dušan Šárník. Jejich vystoupení nazvané Sabotier choreograficky připravila Irina Popova.
Zvláštní cenu Za partnerství si z Hradce Králové odvezl za vystoupení Pas de Trois a Duet z Louskáčka Robin Weiermüller, který svým talentem dojal a nadchl předsedu poroty Vlastimila Harapese.
Vítězové nebyli vyhlášeni v kategorii skupin 14-15let. Důvodem nebylo selhání, ale naopak naprosto vyrovnané precizní výkony. Za vítěze byli vyhlášeni všichni. Ke cti Baletního studia MDO nutno dodat, že mezi nimi byla skupina Vločky z Olomouce.

Úspěchy jsou výsledkem soustředěné a pečlivé práce. Přinášejí radost a jsou cennou odměnou dětem i dospělým, kteří dětský talent dokážou v Moravském divadle rozvinout.
Pro divadelní sezonu 2008/2009 Baletní studio při Moravském divadle připravuje vlastní představení. Bude uvedeno před vánocemi.

 
 

Bohumír Kolář

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář