Jdi na obsah Jdi na menu

MF Dnes - Do Olomouce dotančil lví král

23. 1. 2009

Zebry, hyeny, pakoně, opice a papoušci zaplaví v neděli jeviště Moravského divadla Olomouc. Po měsících zkoušení má totiž premiéru taneční show Simba – příběh o lvím králi. Na pódiu se při něm vystřídá šestasedmdesát dětí z Baletního studia, v roli rodičů lví princezny se představí i dospělí členové baletního souboru.

Zebry, hyeny, pakoně, opice a papoušci zaplaví v neděli jeviště Moravského divadla Olomouc. Po měsících zkoušení má totiž premiéru taneční show Simba – příběh o lvím králi. Na pódiu se při něm vystřídá šestasedmdesát dětí z Baletního studia, v roli rodičů lví princezny se představí i dospělí členové baletního souboru.

Po loňském úspěchu Louskáčka jsem hledal jinou látku ke ztvárnění,“ popisuje režisér a choreograf Robert Balogh. „V Louskáčkovi šlo totiž hlavně o skupinová taneční čísla, s důrazem na technické provedení. Chtěl jsem něco akčnějšího.“ Ke zpracování příběhu lvího krále, který malí diváci znají z animovaného filmu, se prý odhodlal po návštěvě zoo na Svatém Kopečku. I když původně jde o příběh zvířecího prince, v olomouckém představení je hlavní hrdinkou lví princezna. „Ze sto deseti dětí v Baletním studiu je jen sedm chlapců. Takže jsme se rozhodli, že si příběh trochu upravíme,“ zdůvodňuje změnu vedoucí souboru Jitka Weirmüllerová.

V souboru tančí děti od tří do šestnácti let. Do Simby se přitom zapojily i ty nejmenší. „Pro ně je to hodně náročné. Zkoušíme třeba čtyři hodiny, a je jasné, že pozornost dětí už po té době upadá,“ hodnotí režisér. „Snažím se je proto po celý trénink držet „v otáčkách“, chodit mezi nimi, tancovat s nimi, jen aby je to nepřestalo bavit.“ Podle Weirmüllerové využívají k tréninku každý čas, kdy se uvolní některý ze sálů divadla. „Čím víc se blíží premiéra, tím častěji zkoušíme. Také každou sobotu a neděli, kdy se mohou sejít všechny děti včetně těch, které už chodí do školy,“ popisuje. Na přípravě choreografie se podílely také členky baletního souboru Petra Glacová a Irina Popova.

Podle režiséra žádný problém s dispciplínou u dětí nenastal. „Po pěti letech fungování studia můžu říct, že u nás rostou opravdoví profesionálové. Umí se ztišit, když je to potřeba, nemusím jim říkat, kdy je na ně řada a kdy mají počkat,“ hodnotí Balogh. „Nejvíc ale děti motivuje samotný příběh. Prožívají ho, dokáží při něm vyjádřit emoce, a když začneme zkoušet a vidím, jak se jim nadšením lesknou oči, motivuje to i mě.“ Do pohádkové show se její tvůrci pokusili zapojit co nejvíce členů Baletního studia. „Kromě nováčků jsme našli roli pro každého. Tří a čtyřleté děti hrají opice a Afričanky, na jevišti se objeví asi sedm minut. To je v baletu dlouhá doba. Obsazení hlavních rolí jsme hledali asi měsíc. V září jsme začali zkoušet a sledovali, jak si role sednou,“ doplňuje Weirmüllerová.

Před představením mívám vždycky trému,“ svěřuje se gymnazistka Rebeka Hengalová, která ztvárnila dospělou lvici Simbu. „Nejradši z celého roku mám dobu, kdy se začne zkoušet, rozdělí se role a začneme s něčím novým.“ Spolu s Rebekou patří k nejnadanějším mladým baletkám i Kateřina Dostálová a Klaudia Lakomá, které se dokonce staly osobnostmi kraje roku 2008. Kateřina v taneční pohádce zahraje Simbu jako malou a dospívající lvici, Klaudie se předvede v roli ptáka Zazu. Hyenu Shenzi zahraje vedoucí studia Jitka Weirmüllerová. Dětský baletní soubor funguje v Olomouci už pět let. Za tu dobu získal několik ocenění a jeho nejlepší mladé baletky si z českých i zahraničních soutěží odnášejí zlaté medaile. „Myslím, že se nám podařilo dosáhnout mimořádné úrovně. Běžně předvádíme to, co diváci znají od dospělých tanečníků – piruety, skoky i náročné zvedačky,“ hodnotí režisér. „V Česku podobný soubor neexistuje. Pro děti se zájmem o balet je v republice několik přípravek při konzervatořích, ale žádný celek, který by měl samostatná vystoupení,“ upozorňuje Weirmüllerová.


Nejvíc děti motivuje samotný příběh. Prožívají ho, dokážou při něm vyjádřit krásně emoce.“ Robert Balogh, režisér a choreograf

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář