Jdi na obsah Jdi na menu

Olomoucký deník - Mojžíš chce na scéně překonat úspěch Simby

22. 1. 2010
Olomouc – Faraoni, kouzelníci i otroci zaplní dnes večer jeviště Moravského divadla v Olomouci, které ožije premiérou se stovkou účinkujících dětí i dospělých pod taktovkou choreografa a režiséra Roberta Balogha. Z Baletního studia při Moravském divadle totiž na velké pódium míří starozákonní pohádka pro malé i velké diváky – Mojžíš, příběh o princi egyptském.

Po velkém úspěchu Simby, taneční show o lvím princi, respektive lví princezně, kterou baletní studio představilo divákům před rokem skoro na den přesně, se tvůrci opět rozhodli posunout své dosavadní hranice. Taneční podívaná tentokrát nabídne biblický příběh zasazený do slunného Egypta s téměř stovkou účinkujících postav, z toho asi osmdesátkou dětských tanečníků. „Po Simbě jsme hledali titul, který by na ni duchovně navázal. Chtěl jsem zároveň kus, který bude po úspěchu Simby představovat vyšší metu, a napadl mě právě Mojžíš, který by mohl zároveň nabídnout i vzdělání a poznání historie. Mojžíš také nabízel možnost obsadit skoro stovku dětí, které v našem baletním studiu máme. Jsou tam obrovské skupiny Židů, Egypťanů, různé historické postavy, takže jsme mohli využít opravdu všechny děti a také některé dospělé tanečníky z baletního souboru Moravského divadla,“ zdůvodnil volbu titulu režisér a choreograf Robert Balogh.
Právě práce s velkým počtem obsazených dětí znamenala pro režiséra i ostatní trenéry nejnáročnější moment představení. „Děti přicházely na dvou až tříhodinové zkoušky většinou po škole a tudíž bylo náročné udržet jejich koncentraci, ale je velice obdivuhodné, jakou trpělivost a snahu prokázaly,“ připomenula sólistka baletu Moravského divadla a trenérka dětí z baletního studia Lucie Rojková, která při přípravě inscenace asistovala Robertu Baloghovi.
Hudební koláž, která doprovodí celé představení, sestavoval režisér Balogh už od loňského léta. Diváci zde poznají hudbu z historických velkofilmů a také úryvky, které provázejí produkci moderní zábavní společnosti Cirque du Soleil.
V hlavních dětských rolích diváci uvidí nejúspěšnější tanečnice a tanečníky z baletního studia jako je Klaudie Lakomá, Kateřina Dostálová, Eliška Sukopová a Anna Tomášková. Z dospělých členů baletního souboru Moravského divadla pak na jeviště vystoupá například Ivo Jambor, Irina Laptěva, Ján Kočík, Renáta Mrózková či Mikina Kawamura.
LINDA LEŠIKAROVÁ

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář