Jdi na obsah Jdi na menu

www.olomouc.cz - Úspěchy dětí nás zavazují k dalším projektům

13. 9. 2009
Chodník slávy hodili za hlavu a v Hollywoodu posbírali sedm medailí. Tanečnice a tanečník v barvách olomouckého Baletního studia. Pod vedením Jitky Weiermüllerové, která v našem rozhovoru mluví o přípravách na mistrovství, organizaci 1. tanečního festivalu v Olomouci, Los Angeles i "baletních" plánech do budoucna.

 

Obrazek

 

Foto: archiv

Bylo jich pět. V Hollywoodu. Na Mistrovství světa v interpretačním umění. Anička Tomášová, Eliška Sukopová, Kateřina Dostálová, Rebeka Hengalová a Robin Weiermüller. Přišli a uspěli. Tradičně. Zatančili, předvedli své show a teď se jim na krku houpou medaile. Dohromady sedm. Sedm placek. Tři stříbrné, čtyři bronzové. Sbírají ceny v Republice i ve světě, jejich představení diváky přitahují, naposledy se předvedli v muzikálně baletním dobrodružství o lvím králi Simbovi. Baletní studio zkrátka jede. Cílevědomě, profesionálně. Už od roku 2003. Od roku, kdy nynější vedoucí studia Jitka Weiermüllerová dostala nápad, který se vyplatil. Nápad nabídnout dětem z Olomouce i jeho kraje profesionální výuku tance a baletu. Vzít je od televizí a počítačů a nahnat je na taneční parket. A jednou za čas je nechat řádit třeba právě v LA.

Na Mistrovství světa tanečníky i letos připravoval choreograf Robert Balogh spolu s Irinou Popovou a Renátou Mrózkovou. Jak vypadá a jak dlouho probíhá příprava na soutěž tohoto formátu?
Choreografie se musí našít na míru každému dítěti tak, aby se v tom cítili dobře. A to fyzicky i psychicky. Musí vědět o čem tančí a co chtějí vyjádřit. Od nápadu k hotové choreografii to bývá minimálně 2 měsíce. Kromě normálních zkoušek tanečních technik jako je klasika a moderna se intenzivně trénuje soutěžní choreografie ve výrazu a nakonec i v kostýmu.
Díky výsledkům v Los Angeles jste získali licenční právo účastnit se soutěže i v roce 2010 a navíc možnost pořádat středoevropské nominační předkolo. Bude se na nějakém takovém pořádání podílet i Baletní studio?

Obrazek

vedoucí Jitka Weiermullerová
 
Ano, Baletní studio se již letos v říjnu podílí na přípravě a organizaci 1. tanečního festivalu v Olomouci, který bude probíhat ve dnech 23. – 25. října. Přivítáme zde špičkové mezinárodní soubory z Itálie, Polska, Německa, ale také vynikající sólisty z Evropy a Asie.V těchto dnech bude zároveň probíhat i taneční soutěž profesionálních tanečníků. V budoucnu bychom se ale chtěli zaměřit také na děti, díky naší licenci plánujeme tuto nominaci uspořádat v našem městě.
Na Mistrovství světa účastníci soutěží v šesti oblastech, mezi které se řadí zpěv, tanec, herectví nebo hra na hudební nástroj. Jednotlivé kategorie se navíc dělí do řady podkategorií, v nichž každý soutěžící musí své dovednosti předvést během jedné minuty. Skutečně každý z vašich tanečníků měl jen jednu jedinou minutu?
Když jsme se poprvé seznámili s těmito pravidly, připadala nám minuta opravdu velmi krátká. Porota je složena z vysoce profesionálních lidí, kteří se v Hollywoodu uměním zabývají a mají to celé jednoduše v oku. Pravdou je, že skutečný talent se po této jedné minutě projeví dost jasně. Po té jedné minutě se z řady tanečníků stávají velké hvězdy, které od producentů dostávají smlouvy hned po ukončení soutěže.
Jak probíhal pobyt v casínovém Los Angeles? Mohly si děti po zasloužené výhře alespoň trochu užít filmový Hollywood?
Nejvíce si užily návštěvu studií filmové společnosti Universal, ale měly to štěstí vidět i národní balet USA ve slavné choreografii Mc Millana Romeo a Julie. Navštívili jsme i známou budovu Los Angelské opery.
Vítěze je momentálně možné vidět v úspěšném představení Simba. Co chystá Baletní studio do budoucna? Představí se v nějaké novince v nadcházející divadelní sezoně?  
Úspěchy našich dětí nás zavazují k novým projektům, ve kterých ukazují svůj nevšední talent. Na jevišti jich účinkuje vždy kolem 70, obsadit je do jednotlivých rolí bývá velmi komplikované, proto názvy zatím prozrazovat nechceme. Pan Balogh má letos 2 verze, jednu klasickou, druhou moderní. Uvidíme, pro kterou se nakonec rozhodne, nicméně nový balet má mít premiéru v lednu 2010.

Ondřej Čížek (cizek@olomouc.cz)
 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář