Jdi na obsah Jdi na menu

www.olomouc.cz Broučci

29. 3. 2007

Neděle bude v Moravském divadle patřit Broučkům

 (Olomouc) V neděli 1. dubna 2007 nabízí Moravské divadlo Olomouc program pro nejmenší diváky: hned dvakrát – od 10.00 a 14.00 hodin – uvede v rámci představení pro děti baletní pohádku Broučci. Tu v Moravském divadle ve spolupráci s občanským sdružením Baletní studio při Moravském divadle Olomouc režijně připravili významný choreograf Robert Balogh a členka souboru baletu Irina Popova.

 

Karafiátovi Broučci se stali oblíbeným příběhem pro celé generace čtenářů. Snad i proto se tvůrci dětského Baletního studia při Moravském divadle Olomouc rozhodli uvést představení inspirované právě touto předlohou: „Právě Karafiátova knížka byla mou oblíbenou četbou už od dětství a příběhy broučků jsou jako stvořeny právě pro velký dětský baletní soubor,“ komentuje volbu námětu zástupkyně Baletního studia Jitka Weiermüllerová. Už během prosincového uvedení vzbudilo nastudování velkou pozornost veřejnosti a hlediště Moravského divadla bylo při premiéře beznadějně vyprodáno.

Balet v deseti obrazech vypráví o malém Broučkovi, o jeho rodině – mamince, tatínkovi, kmotřičce a kmotříčkovi, o přátelích – Berušce a Janince. Tyto i další postavičky v sobě nesou pravdivé lidské vlastnosti: za svou povinnost považují nezištnou pomoc a práci pro druhé, prožívají své lásky i vzájemnou úctu, zároveň však mají i své slabosti a chyby, a také vlastní nevlídné osudy.

Libreto k baletu napsal režisér a choreograf Robert Balogh, který zvolil hudbu Tibora Freša – dnes již nežijícího slovenského skladatele. Ten v 70. letech zkomponoval hudbu pro dětský balet s názvem Narodil sa chrobáčik, který také vycházel z motivů knížky Jana Karafiáta Broučci. Průvodní komentář k představení namluvili herci Moravského divadla Miroslav Hruška a Ivana Plíhalová.

Mezi další spolupracovníky Baletního studia při Moravském divadle Olomouc patří rovněž významný český divadelní výtvarník Josef Jelínek, který navrhl kostýmy, a dále Eduard Přikryl, který realizoval velmi hravou a inspirativní scénu představení. Výtvarná stránka inscenace se snaží zachovat duch a stylizaci původních ilustrací jednoho z vydání Karafiátovy knížky, které vytvořil Rudolf Mates.

V jednotlivých rolích se divákům představí členové Baletního studia: vynikají zejména dvanáctiletí talentovaní tanečníci Robin Weiermüller jako Brouček a skvělá Rebeka Hengalová v roli Berušky. V představení tančí také současní i bývalí členové souboru baletu Moravského divadla Olomouc jako např. Irina Popova, Michal Klapetek, Renáta Mrózková nebo Ivo Jambor. „Najdou se i výstupy, kdy na jevišti Moravského divadla společně vystupuje zhruba 60 malých i velkých tanečníků,“ dodává Jitka Weiermüllerová.

Představení je uváděno s přestávkou, každá část trvá 45 minut. Vstupenky v cenovém rozmezí od 40 do 80 korun lze zakoupit na pokladně Moravského divadla.

Pavla Bergmannová

Moravské divadlo

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář