Jdi na obsah Jdi na menu

www.olomouc.cz

20. 12. 2007

Louskáček by mohl mít nárok na zápis do Guinnesovy knihy rekordů

 

Baletní studio při Moravském divadle Olomouc připravilo k letošním Vánocům svou dosud největší inscenaci a překonalo vše, co dosud kterýkoli dětský balet na světě připravil. Není totiž známo, že by kterékoli studio při velkých světových scénách, to petrohradské nevyjímaje, dokázalo realizovat bez sólového přispění alespoň několika zralých baletních mistrů klasické dílo takového významu, jako je Čajkovského Louskáček.

Na jevišti divák zhlédne osmdesát členů baletního studia ve věku od čtyř do patnácti let a prožije neopakovatelný pohádkový zážitek v dětském provedení, aniž bude mít pocit, že je umělecky ochuzen. Je to prostě tím, že uvidí specifické představení, v němž baletní dokonalost je vystřídána kouzlem dětského prožitku a spontánnosti, jež patří k neopakovatelným hodnotám, jež se z člověka bez jeho přičinění nepozorovatelně vypaří, i kdyby si je chtěl uchovat.

Inscenovat takové dílo může nejen vynikající choreograf, ale současně poučený psycholog. Nebo vlastně spíš choreografický tým obapolně vybavený. Olomouc je první štací na světě, kde se pod vedením Roberta Balogha takový tým vytvořil. Tvoří ho Irina Popova, Renata Mrózková, Jana Hanáková, Michal Klapetek a Tomáš Derka. Realizační tým zaštiťuje a vede umělec, jehož cit pro dětský balet už několikrát ocenili i v Los Angeles, odkud malé baletky, členky Baletního studia při MDO, přivezly několik cen. Pokud se na jevišti objevují členové baletu (je jich celkem deset), je jejich úkolem spíše baletní představení usměrňovat.

K chystané premiéře Pavla Bergmannová z MDO napsala:
Režisér a choreograf Robert Balogh se společně s vedoucí Baletního studia při Moravském divadle Olomouc Jitkou Weiermüllerovou dlouho rozhodovali, který titul pro své malé svěřence po populárních Broučcích vybrat. Volba nakonec padla na Čajkovského Louskáček, který nesporně patří mezi největší klenoty klasického baletu. Čajkovskij ho psal na konci 19. století na objednávku Mariinského divadla v Petrohradě a samotné libreto pak vychází z pohádky německého spisovatele E. T. A. Hoffmanna, jenž ji v roce 1816 vydal pod názvem Louskáček a myší král. Fascinující příběh o sváteční atmosféře Štědrého večera, ve kterém se tajemství a krása spojí s realitou i dětskou fantazií, vypráví o malé Mášence, v jejímž snu ožívají hračky a k nočnímu životu se probouzí svět myší a jejich král. Společně bojují proti oživlým vojáčkům vedeným Louskáčkem, který se ovšem promění v krásného prince a pozve Mášenku do svého království. Síla lásky a lidskosti tu zvítězí, přemůže zlé čáry a osvobodí duši.

Baletní studio připravuje Louskáčka od září a po velmi náročném nastudování dílo představuje veřejnosti. Týmu choreografů se podařilo najít ekvivalentní baletní prvky, jež by dokonale vyhovovaly dětským interpretům. Předpremiérové uvedení mělo velký úspěch, takže Moravské divadlo vytváří podmínky, aby představení mohlo zhlédnout co nejvíce diváků. Je povzbudivé, že o představení projevuje zájem nemálo škol.

Podle informací z MDO se v roli dívenky Mášenky divákům představí buď mistryně světa a zároveň držitelka stříbrné medaile z Mistrovství světa v interpretačním umění 2007 v Hollywoodu Kateřina Děrešová, nebo držitelka bronzové medaile z téže akce Rebeka Hengalová. S náročnou rolí Louskáčka se pak zdařile vyrovnává Robin Weiermüller. Spolu s nimi se na jevišti Moravského divadla představí dalších osm desítek malých tanečníků a oněch již zmíněných deset členů baletního soboru Moravského divadla Olomouc.
Premiéra oblíbeného baletu se uskuteční bezprostředně před vánoci – a to v sobotu 22. prosince 2007 v 18.00 hodin.

Bohumír Kolář

 


 

 

Náhledy fotografií ze složky Louskáček výběr fotografií

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář